Kiedy w końcu staną się sztuką?

wwwGotowanie urosło do rangi sztuki. Sprzątanie urosło do rangi sztuki. Sporty – to też sztuka. Kiedy w takim razie strony internetowe staną się sztuką?

Niektóre z nich to przecież majstersztyki! Strony internetowe składają się z tylu aspektów, są tak złożone, że w końcu zadufany w sobie świat wysokiej sztuki powinien to docenić.

Pierwsza kwestia – to oczywiście grafika. Nie mówię o grafice tworzonej za pomocą HTML only. Bo to jest straszne. Jednak nikt nie zaprzeczy, że niektóre projekty layotów są zachwycające w sposób podobny do tego jak zachwycające mogą być prawdziwe obrazy. Nie chodzi tylko o wrażenia, chodzi też o kompozycję. Jak skonstruować użytkową stronę, która wygląda pięknie, jest unikatowa i niestandardowa? Przecież to sztuka!

Poza grafiką ważny jest również interface dla użytkowników. Tutaj też trzeba włożyć nie mało wysiłku żeby dobrze skonstruować całe web usability i jeszcze, żeby to wszystko miało ręce i nogi.  Tworząc strony internetowe Kraków trzeba przewidywać, patrzeć w przyszłość. Twórca musi wyobrazić sobie jak będzie działał użytkownik. Jakie będą jego kroki, jakie ma przyzwyczajenia, gdzie powinna znajdować się informacja, żeby nie została pominięta. To ogromna i naprawdę wymagająca praca..

Ciekawa jest również perspektywa wystaw tego typu sztuki. Ich wirtualność oraz interaktywność na pewno dawałaby spore pole do popisu twórcom oraz opiekunom wystaw. Strony internetowe drewnianej ramie? Ciekawe!